מזל טוב: 5 מתנות מרגשות לחתן בר המצווה!

בר מצווה הוא אירוע מרגש לכל הדעות – במסגרתו הילד הופך לנער. זה אירוע המסמל בגרות, וגורם להתרגשות גדולה גם בקרב חוגג בר המצווה, וגם בקרב הוריו ובני משפחתו. יום הולדת זו היא הרבה מעבר לעוד יום הולדת, מדובר בטקס עבר יהודי עתיק. במסגרת בר המצווה, הילד עולה לתורה, ולאחר העלייה זורקים עליו מיני מגדים כמיטב המסורת. אז איזה מתנה אפשר להביא לילד הבר מצווה? כל הפרטים במאמר הבא.

בחירת מתנה לבר או בת מצווה

אז איזה מתנה קונים לחגיגת בר מצווה? ישנן מספר דרכים למציאת מתנה ייחודית ומתאימה לאורח הכבוד. מתנות בר מצווה מסורתיות כוללות לרוב סכום כסף משמעותי, ספרי קודש, טלית ועוד. כמו כן, תוכלו לשלב בין מתנה אישית לילד, לבין מתנה יהודית. המתנה היהודית תסמל את הרוחניות המדהימה שבטקס, בעוד המתנה האישית תסמל את אופיו הייחודי של הילד.

מתנות המתאימות לבר מצווה

יש מגוון מתנות אותן תוכלו להעניק לבן המצווה, לפניכם הרשימה המלאה:

ספרי קודש

ספרי קדוש הן מתנה מושלמת עבור הילד החוגג בר מצווה, מתנה זו תלווה אותו לאורך כל חיו. להלן דוגמאות לספרי קודש המתאימים כמתנת בר מצווה:

  • ספרי מוסר – ספר מוסר הוא תמיד מתנה נפלאה ולא יקרה מידי, תוכלו להביא לבן המצווה ספר מוסר העוסק באמונה ותיקון מידות, ספר שיכול להתאים מאוד לגיל זה – מתוך מקום שגיל ההתבגרות יכול להיות מקום מערער ומבלבל לעיתים, לכן חשוב שהילד ישמר את מידותיו ואת רמת האמונה שלו.
  • כיצד אניח תפילין – קיצור הלכות, הדרכה מעשית ועוד – מדובר בספר מעשי המלמד ומסביר את הנער הצעיר כיצד נכון להניח תפילין, ספר זה ילווה את הנער כל חיו ויזכיר לו כיצד נכון להניח תפילין. הילד יוכל להעביר את מסורת התפילין המקודשת הלאה כמובן, לכן זו מתנה פשוט נפלאה.
  • חומש עם פירוש רש"י כפשוטו – סוגי הספרים החשובים והקדושים ביותר ביהדות הוא ספר הכולל פירוש רש"י מבואר עם חמישה חומשי תורה אשר מבוארים היטב לקורא. כזה הוא ש"ס וילנא החדש, למשל.

 

תפילין

אחת מהמתנות הפופולריות ביותר לבר המצווה היא ערכת תפילין. תפילין זה למעשה תשמיש קדושה יהודי, באמצעותו ילד בר המצווה יגשים את מצוות הנחת התפילין. לפי ההלכה, נהוג להניח את התפילין ביום, לא בלילה, בימי חול ולא בימי שבת וחג. היום, תוכלו למצוא מגוון ערכות תפילין מפוארות ומעוצבות שניתן להוסיף על הקייסים שלהם את שמו של בן המצווה – מתנה מיוחדת בהחלט.

טלית

מתנה קדושה נוספת שנהוג להביא לרגל בר המצווה היא טלית. טלית היא למעשה סוג של בגד, הנלבש בזמן התפילה היהודית. כמובן שיש הבדל בין טלית "גדול" אותה לובשים בזמן תפילה, לבין טלית "קטן", הנלבשת בקביעות מתחת לבגדים. אנחנו כמובן מתכוונים לטלית "גדול", אותה הנער יתלבש בזמן קדושת התפילה. גם המתנה הזו תלווה אותו לאורך שנים רבות, ותמיד כיף לקבל טלית חדשה.

כוס קידוש

כוס קידוש מכסף היא מתנת יודאיקה אהובה במיוחד, מתנה שתלך עם הילד לכל חיו, גם כאשר יינשא ויביא ילדים. כוס הקידוש היא הכוס אותה מעבירים בקידוש כמובן – נהוג שזו תהיה כוס מפוארת ככל הניתן כדי לקדש עוד יותר את השבת. הכוס משמשת לטקסים נוספים, כמו למשל: ארבע כוסות בליל הסדר, אירוסין, נישואין, שבע ברכות ועוד, והיא גם נקראת "כוס של ברכה".

בשורה התחתונה,

בר מצווה זה אירוע חשוב במיוחד בחייו של נער, ומסמל את הגעתו לגיל בגרות. לכן חשוב להעניק לו מתנה מיוחדת, שתדגיש עוד יותר את חשיבותו הנפלא של מועד זה, הן עבור הנער והן עבור משפחתו.