פחד ממחויבות: חרדה שיכולה למנוע מכם להקים משפחה, אם לא תטפלו בה

פחד ממחויבות: חרדה שיכולה למנוע מכם להקים משפחה, אם לא תטפלו בה

החרדה מפני מחויבות בקשר זוגי היא חרדה נפוצה שעלולה להשפיע באופן משמעותי על היכולת שלכם לא רק לקיים קשרים זוגיים ארוכי טווח אלא גם להקים משפחה. כיצד מטפלים בחרדה ומה חשוב לדעת? על כך – בסקירה הבאה.

חרדה מפני מחויבות: הגיע הזמן להסיר את המחסומים וליצור לעצמכם את החיים שאתם רוצים

היכולת להתמסר ובהתאם לכך להניח את המגננות, הבושה האשמה או הכעס שלנו היא יכולת שרבים מעוניינים לקבל, אולם בפועל אינם מצליחים. למעשה, גם אנשים מצליחים עם קריירה ענפה וחיי חברה עשירים מוצאים את עצמם לא פעם תוהים לעצמם מדוע הם אינם בקשר זוגי או לחילופין מדוע עד שיש להם את הקשר הזוגי הם נלחצים, נבהלים ולעיתים גם מתקשים להתמודד מאוד עם האינטימיות והתאגרים שהמערכת הזוגית מביאה עמה. כתוצאה מכך, הם אינם מצליחים להתנהל באופן אותנטי ומתמסר ולכן לא מצליחים לקיים קשרים זוגיים ונמנעים מליצור לעצמם את החיים שהם רוצים לקבל ואף יכולים. אם אתם מזדהים עם השורות הללו, כנראה שגם אתם חווים חרדה כלשהי ממחויבות. מדובר בחרדה נפוצה שאומנם אין נתונים מדויקים לגביה, אולם ייתכן כי רבים יזהו עם התחושות אותן הצגנו כעת. החדשות הטובות הן שכיום ניתן באמצעות מכון חיבורים למצוא מענה ואוזן קשבת, וזאת מתוך מטרה להתגבר על החרדה ולהוביל בסופו של דבר ליצירה של קשרים זוגיים איתנים והקמת משפחה, כפי שכל אחד חולם – ובהחלט יכול לקבל, בתנאי כי פונים לטיפול ומבינים כי התפרצויות הזעם, התבודדות, חוסר אמון ובעיית ההתחייבות לאורך ההיסטוריה היא ברת טיפול.

פחד ממחויבות: חרדה שיכולה למנוע מכם להקים משפחה, אם לא תטפלו בה

מדוע אי טיפול בחרדה ימנע מכם להתקדם?

חשוב להבין כי חרדה היא דפוסי מחשבה שלא פעם נובע מתוך פחד מסביבה אינטימית. התמודדות עם חרדה שמקננת מבפנים היא לרוב אינה מודעת, אולם השורש של החרדה עצמה נובע מתוך פחד לאהוב ולא להיות נאהב בחזרה (קרי דחייה), פחד מנטישה, פגיעות וכמובן הפחד להיות כפי שאנו באמת. בעידן שבו רבים מאיתנו חוששים מלהיחשף כתוצאה מקונפליקט פסיכולוגי סביב אינטימיות ומערכת יחסים, היכולת לקבל עזרה היא חיונית לטובת התמודדות עם החרדה. חשוב לציין כי החרדה ממחויבות אינה מתבטאת אך ורק באי קיום מערכות יחסים אלא גם בהתנהגויות המאופיינות בבגידות, מניעת יחסי מין מבני הזוג או אי נוכחות מלאה בתוך המערכת הזוגית. כתוצאה מכך מתרחשים קונפליקטים רבים שמקשים על היכולת של בני הזוג לתקשר ולנהל את מערכת היחסים, ובהתאם לכך גם מערכות היחסים מסיימות בטונים צורמים או לחילופין מתנהלות באופן שאינו משקף את האני האמיתי – כתוצאה מחרדות שאינן מטופלות ובכך פוגמות באופן משמעותי ביכולת להתקדם, להתפתח וליצור יכולת אמיתית להתמסרות.

להתגבר על חסמים באמצעות טיפול

הפחד מאינטימיות והחרדה מתבטא באופנים שונים: קשיים ביצירת מערכת יחסים, אמון, פתיחות רגשית, ביטחון עצמי נמוך ועוד. עם זאת, מדובר במאפיינים ברי טיפול, וזאת בשל אפשרות לקבל טיפול ממוקד המתמקד ביכולת להטמיע כלים חדשים לטובת התמודדות עם החרדה ויצירה של הסתגלות מלאה לקראת מערכת יחסים יציבה המבוססת על אמון. אין מדובר בתרופת קסם אלא בהבנה כי בכדי ליצור מערכת משפחתית נדרש להתמודד עם הפחדים ולהבין לעומק מהיכן נובעת החרדה, דרך הטיפול. היכולת לקבל עזרה וסיוע מטעם המטפלים של מכון חיבורים מהווה את אבן הדרך בדרך להגשמת החלום, וזאת בשל הניסיון ארוך השנים של צוות המטפלים לצד ליווי אישי המתבצע לכל אורך הדרך – החל מהפגישה הראשונה ועד ליכולת לקיים בסופו של דבר מערכת יחסים זוגית ומוצלחת.