כל אשת איש צריכה להכיר: אילו תפילות ביהדות קיימות לנשים?

כל אשת איש צריכה להכיר: אילו תפילות ביהדות קיימות לנשים?

היהדות היא בלי שום ספק עולם ומלואו – תפילות, מנהגים, היסטוריה עשירה, ספרות מרתקת. בקיצור – עולם תוכן שלם. כמובן שכשמדברים על תפילות וברכות, נראה כי היהדות יודעת לתת מקום לכל הקבוצות השונות באוכלוסייה. בדיוק בגלל זה אפשר לראות שישנן תפילות וברכות לגברים בלבד (למשל מצוות הנחת תפילין), ברכות כאלו שהן משותפות לשני המינים וברכות ותפילות ייחודיות לנשים בלבד. אנו רוצים לדבר כעת על כמה תפילות המוקדשות לנשים בלבד או כאלו שגם נשים צריכות לומר ולא רק גברים. מעניין בהחלט לראות כיצד המהות של היהדות – ההודיה לקדוש ברוך הוא, איננה פוסחת על אף אחד מהמינים. בואו נעבור על כמה מהתפילות הבולטות ששווה להזכיר.

ברכת השחר

ברכת השחר היא למעשה סדרה של ברכות שמקורן בתורה. הרעיון כאן הוא לברך על כל פעולה בסיסית שעושים מרגע שפוקחים את העיניים בבוקר ועד לשלב של תפילת השחרית. העיקרון המוביל הוא הודיה לקדוש ברוך שנותן לנו את החיים ואת התפקוד הבסיסי וכל כך של הגוף, זה שמאפשר לנו חיים. בגלל המהות של הברכה ההלכה קובעת כי נשים וגברים כאחד מחויבים לברך אותה וכיום נהוג לומר את ברכת השחר באופן מרוכז בבית הכנסת לפני תחילת תפילת שחרית. תפילת ברכת השחר לנשים היא בנוסח מעט שונה מהנוסח של התפילה לגברים ובאתר כיפה תוכלו למצוא את הנוסח המתאים.

 

כל אשת איש צריכה להכיר: אילו תפילות ביהדות קיימות לנשים?

 

הדלקת הנרות

אין ספק שאין תפילה או ברכה שמזוהה יותר עם נשים מאשר הדלקת נרות השבת. הדלקת הנרות מהווה סמל למסורת היהודית, כזו שעוברת במשך דורות מאם לביתה. מעבר לאור ולקדושה של נרות השבת, הדלקת הנרות נחשבת גם לאקט שעוזר להביא לשלום בית ולשקט בבית ולכן זוהי מצווה כל כך גדולה עבור נשים שהן אחראיות במידה רבה על האווירה המשפחתית ותחושת החיבור בבית. על המסורת, הנשים בכל בית הן אלו האמונות על הדלקת הנרות, אך במידה ומדובר על גבר שחי בגפו, עליו להדליק נרות שבת בעצמו.

ברכת המזון

בדומה לברכת השחר, גם ברכת המזון היא ברכת הודיה לקדוש ברוך הוא על השפע שנתן לנו, רק שכאן מתמקדים כמובן בהודיה על המזון שתומך בחיים שלנו שאנו אוכלים מדי יום. חשוב להכיר כמובן לעומק את הברכה, מתי צריך לברך ואחרי אילו סוגים של מזון. בכל מקרה צריך להבין כי זוהי תפילה שגם נשים מחויבות בה, ממש כמו גברים.

הפרשת חלה

נסיים עם אחד המנהגים הפופולריים ביותר בשנים האחרונות – הפרשת החלה. מדובר על טקס מיוחד בו מכינים חלה לפי כללים מסוימים. ניתן לעשות את זה בכל זמן וזוהי למעשה סגולה ונהוג לעשות זאת ברגעים מסוים – למשל לפני החתונה, למציאת זיווג הוגן וכו׳.

לסיכום

אילו הן כמה תפילות וברכות ייחודיות לנשים וחשוב להכיר אותן. אם אתם מחפשת נוסחים שונים של תפילות וברכות אנו ממליצים להיכנס לאתר כיפה שם תוכלי למצוא את כל מה שאת מחפשת.